Xiaomi

Chińska kamerka do…

Chińska kamerka do „domowego monitoringu” po wifi, konkretnie:
Xiaomi MIjia Dafang 1080p wifi camera

pokaż spoiler Kupowałem za ~$25 (teraz jest taniej, $21) na Zapals : https://www.zapals.com/xiaomi-mijia-dafang-1080p-gimbal-ip-security-camera-for-home.html ale są do dostania również na gearbest https://www.gearbest.com/ip-cameras/pp_693217.html czy banggood https://www.banggood.com/Xiaomi-MIjia-Home-1080p-HD-Intelligent-Security-WIFI-IP-Camera-Night-Vision-IR-cut-Motion-Detection-p-1181323.html (linki bez refa!)

TL:DR – nie wiem czy warto. Ale jest tanio 🙂 Zdjęcia w komentarzach

Zamówiłem 3szt, wpadło na WER +88zł …
Plusy:
– jest ładna 😉 (szkoda że nie świeci w obiektywie czerwony led – nazwałbym ją HAL9000)
– kamera jest obrotowa 360′ wokół osi (obraca się cała względem podstawki nieruchomej, do której podłącza się przewód microusb), oraz kilkanaście stopni góra-dół obiektyw się może ruszać.
– ruch jest BARDZO cichy, w zasadzie niesłyszalny, głośniej chodzi mi zegarek na ścianie, a całkiem szybki (spokojnie kamera nadąża obrazem za szybko idącym człowiekiem)
– zasilanie 5v z microUSB, załączony zasilacz wtyczkowy 5V 2A, realnie kamerka mi nie pobrała nigdy więcej niż 1.2-1.3A (włączone IR i kręcenie silniczkami)
– dołączony kabelek usb-microUSB (przenosi wyłącznie zasilanie!) jest fajny mięciutki silikonowy i ma dobre 2.5m
– podświetlanie IR całkiem skuteczne w pomieszczeniu ~25m^2, i ładnie rozproszone (nie świeci tylko tuż przed kamerę)
– kamera może nagrywać obraz lokalnie (na pendrive-usb, lub na karcie microSD do 32GB) – ciągle (umożliwiając „spojrzenie w przeszłość” w podglądzie) lub zapisywać momenty gdy wykryje ruch. Ale może niczego nie nagrywać – wyłącznie służyć do podglądu
– kamera daje bardzo ładny obraz, pozornie full-hd, tak w dzień jak i w nocy, na zapisanych zdjęciach są wykrywalne lekkie szumy – ale gdy ogląda się go na smartfonie na żywo – to jest żyleta. Bez problemu widać co ktoś przegląda na smartfonie na kanapie 4m od kamery.
– można włączyć odbiór audio (podsłuch) w kamerze, ale też można „gadać przez kamerę” – choć tutaj lubi się trochę sprzęgać gdy odbiera to samo co wysyła przez głośnik. Swoją drogą całkiem głośny i wyraźny
– (po update firmware kamery!) są fajne funkcje – np korekta „rybiego oka” (geometrii obrazu) – funkcja „chińskiekrzaki” w opcjach, screen poniżej, „spoglądanie w różne kierunki wg harmonogramu”, a nawet „automatyka domowa” – można ustawiać skrypty obejmujące całą automatykę z rodziny MiHome – np „gdy odkurzacz MiRobot pracuje – kamera ma nie alarmować o wykrywaniu ruchu”
– bardzo sprawnie działa wykrywanie ruchu oraz śledzenie ruchu przez kamerę – całkiem sprawnie podąża obiektywem za osobą chodzącą po pomieszczeniu, tak by ruch był w środku kadru. A po utraceniu ruchu – wraca patrzeć tam, gdzie była ustawiona początkowo.

Minusy:
– Kamera działa TYLKO przez dedykowaną aplikację Xiaomi Home (android i ios, nie ma na PC!) i cały ruch leci przez chińskie serwery… (jak to kiedyś padnie lub wyłączą – to mamy piękną cegłę)
– Powyższa aplikacja jest źle i niecałkowicie przetłumaczona – wiele funkcji niezależnie od wybranego języka jest po chińsku
– Powyższa aplikacja jest zdupczona po całości, jeśli nie pozabierać jej uprawnień – to co chwila wyskakują jakieś powiadomienia o promocjach w chińskim sklepie itp spamy. W dodatku 99% chińskimi krzakami, niezależnie od wybranego języka…
– te kamery mają „ograniczenie” używania/sprzedaży na Chiny i Australię. Da się to obejść – bo ograniczenie nie jest w kamerze, tylko w tej durnej aplikacji – trzeba zainstalować z apkarchiwe najstarszą wersję apki 3.2.5, wybrać na starcie lokalizacje „chińskie krzaki” (co oznacza „china mainland”) i język angielski. Kamerka działa. Firmware kamerki można aktualizować (polecam) ale aplikacji – nie, bo kamery przestaną się łączyć.
– Nie ma możliwości podglądu na PC (choć kamera zgłasza obecność serwera HTTP na porcie 80, odpowiada, ale zwraca pusty dokument)
– z racji pracy przez serwery chińskie itd – jest 0.5 – 2s lagu między kamerą a rzeczywistością, nawet gdy kamera pracuje w tej samej sieci co telefon na którym oglądamy obraz. Przez co – sterowanie ruchem jest conajmniej „takie sobie” – niezbyt precyzyjne bo trzeba kliknąć i poczekać i zobaczyć o ile się ruszyło… Ale z drugiej strony to plus – bo podgląd działa „skądkolwiek” przez internet.

#chinskiecuda #cctv #xiaomi #xiaomiyi #itemyzchin #zapals #gearbest